آزمایش شبیه سازی زلزله (میز لرزان) جزئیات اجرایی دیوارها بر اساس پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ انجام شد

اسپانسر مطالعات در ارتباط با زلزله شرکت لیکا است.

آزمایش شبیه سازی زلزله (میز لرزان) جزئیات اجرایی دیوارها بر اساس پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ انجام شد
1399/05/12 13:12:16

آزمایش شبیه سازی زلزله (میز لرزان) جزئیات اجرایی دیوارها بر اساس پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ با حضور رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و  جمعی از معاونین و مدیران وزارت راه و شهرسازی در محل این مرکز انجام شد.

آزمایش بر روی میز لرزان جهت ارزیابی عملکرد دیوارهای غیرسازه ای با استفاده از روش‌های نوین مقاوم سازی و با جزئیات اجرایی جدید انجام شده است. هدف از این مطالعات ارائه جزییات و روشهای جدید و بهینه سازی روش های ارائه شده در پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ برای دیوارهای غیر سازه ای می باشد. در این آزمایش ۱۱ رکورد زلزله مختلف به سازه وارد شد که ضعیف ترین آن  با شتاب ۰٫۳۱g  و قویترین آنها ۰٫۹۵g بوده است. از زلزله های معروف اعمال شده می توان به زلزله کرمانشاه، نورتریج، کرایس چرچ و لوماپریتا اشاره نمود. سازه با زاویه ۴۵ درجه بر روی میز لرزان قرار گرفته است و به تمام دیوارهای آن به صورت مشابه شتاب داخل صفحه دیوار (موازی دیوار) و خارج از صفحه دیوار ( عمود بر دیوار) وارد می شود. اسپانسر این مطالعات شرکت لیکا بوده است.

چهار دیوار مورد آزمایش به شرح زیر می باشد:

۱- دیوار ساخته شده از بلوک لیکا به ضخامت ۱۵ سانتی متر با وال پست بتنی و میلگرد تسلیح در دیوار

۲- دیوار ساخته شده از بلوک لیکا به ضخامت ۱۰ سانتی متر با بازشو و میلگرد تسلیح در دیوار ( استفاده از قاب در و حذف وال پست)

۳- دیوار ساخته شده از بلوک لیکا به ضخامت ۱۵ سانتی متر مسلح شده با بتن مسلح شده با مش الیاف شیشه در دو سمت دیوار به صورت سرتاسری

۴- دیوار ساخته شده از بلوک لیکا به ضخامت ۱۰ سانتی متر مسلح شده با نوارهای مش الیاف شیشه ( نصف سطح دیوار با الیاف پوشانده شده است) در دو سمت دیوار که بر روی آن در یک سمت گچ و در سمت دیگر با ملات سیمانی اندود شده است.

با توجه به جزئیات اجرا شده، هیچ کدام از دیوارها دچار فروریزش نشده و دیوارها عملکرد بسیار عالی داشتند. نتایج نشان داد که استفاده از بلوک های H شکل جدید و ساخت وال پست بتنی با ملات در حین دیوار چینی کار امد بوده و علاوه بر کاهش هزینه ها عملکرد بسیار خوبی دارد بعلاوه دیوارهای مسلح شده با مش الیاف چه با پوشش گچ و چه با پوشش سیمانی عملکرد بسیار خوبی در زلزله دارند و از نظر سهولت و هزینه اجرا مقرون به صرفه تر است.


 • شرکت آپتوس ایران

  شرکت آپتوس ایران

  شرکت ساختمانی تولیدی و تحقیقاتی

 • دنیای بتن پارسیان

  دنیای بتن پارسیان

  تولید مواد شیمیایی ساختمان، افزودنی های شیمیائی بتن، اجرا و ارائه خدمات مشاوره

 • رزین سازان فارس

  رزین سازان فارس

  اولین و بزرگترین تولید کننده اصلی فوق روان کننده بتن به صورت مایع و پودر در ایران

 • دوروچم خاورمیانه - (Durocem Middle East)

  دوروچم خاورمیانه - (Durocem Middle East)

  تهیه، تامین، واردات و تولید انواع محصولات ساختمانی و صنعتی