پیشرفت فیزیکی سد مخزنی عمارت گرمی مغان به ۹۵ درصد رسید

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل از پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی سد عمارت گرمی مغان خبر داد.

پیشرفت فیزیکی سد مخزنی عمارت گرمی مغان به ۹۵ درصد رسید
1400/06/27 10:30:30

بهروز پورمهر روز چهارشنبه افزود: با اقدامات انجام یافته در ماههای اخیر پیشرفت فیزیکی طرح هم اکنون به ۹۵ درصد رسیده و درحال تکمیل و بهره برداری است.

وی اضافه کرد: هم اکنون اقدامات اساسی در سقف برج آبگیر، آجر چینی ساختمان کنترل دریچه راس تخلیه تحتانی (اتاق وینچ)، اتاقک انتهایی گالری در جناحین، سرریز، بتن ریزی پیلارهای بدنه و تکیه گاه سد و خاکبرداری محل زهکش سازه نشت سنج در پایین دست بدنه در حال اجرا است.

پورمهر گفت: عملیات اجرایی نماسازی ساختمان بهره برداری و نصب نرده‌های تاج سد و اجرای لایه اساس تاج سد از دیگر اقداماتی است که در حال اجرا است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل اظهار کرد:سد عمارت با حجم مخزن ۱۸۲ میلیون مترمکعب از نظر حجم بزرگترین سد استان اردبیل است که با بهره‌برداری از آن امکان آبیاری اراضی منطقه و جلوگیری از خروج منابع آبی کشور میسر می‌گردد.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از این سد ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای شرب، ۷۵ میلیون متر مکعب برای کشاورزی و ۲۸ میلیون متر مکعب نیز برای امور زیست محیطی اختصاص خواهد یافت.
طرح مرزی سد عمارت بزرگترین سد استان اردبیل با هدف تامین شرب، کشاورزی و حفاظت محیط زیست با مجوز تخصیص ۱۱۸ میلیون متر مکعب آب در ۶۰ کیلومتری غرب شهرستان گرمی در دست اجراست.

با تکمیل و بهره‌برداری از این سد ۱۲ هزار هکتار از زمین‌های دیم شهرستان گرمی مغان زیرپوشش آبیاری قرار می‌گیرد.

توسعه و بهبود اراضی منطقه، تامین آب شرب، تامین نیاز زیست‌محیطی و پایداری جریان رودخانه، اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت، رونق کسب و کار با توسعه باغ و زمین‌های کشاورزی، ساماندهی و اسکان عشایر، افزایش تولیدات کشاورزی و دامی و ایجاد صنایع وابسته از جمله اهداف اجرای طرح است.

سد عمارت در شمال اردبیل و در فاصله ۸۰ کیلومتری شهرستان گرمی و بر روی رودخانه دره‌رود احداث می‌شود و عملیات اجرایی آن از زمان تخصیص منابع مالی از صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۴ سرعت گرفته است.
منبع: ایرنا


 • شرکت آپتوس ایران

  شرکت آپتوس ایران

  شرکت ساختمانی تولیدی و تحقیقاتی

 • دنیای بتن پارسیان

  دنیای بتن پارسیان

  تولید مواد شیمیایی ساختمان، افزودنی های شیمیائی بتن، اجرا و ارائه خدمات مشاوره

 • رزین سازان فارس

  رزین سازان فارس

  اولین و بزرگترین تولید کننده اصلی فوق روان کننده بتن به صورت مایع و پودر در ایران

 • دوروچم خاورمیانه - (Durocem Middle East)

  دوروچم خاورمیانه - (Durocem Middle East)

  تهیه، تامین، واردات و تولید انواع محصولات ساختمانی و صنعتی