آزمایش آسفالت گرافینی در جاده‌های انگلستان

مقامات راهداری انگلستان قصد دارند طی پروژه‌ای که با همکاری پژوهشگران "دانشگاه منچستر" صورت می‌گیرد، گرافین را با آسفالت جاده ترکیب کنند تا طول عمر آن را افزایش دهند.

آزمایش آسفالت گرافینی در جاده‌های انگلستان
1400/06/23 15:41:48

به نقل از نیواطلس، یکی از حوزه‌هایی که گرافین در آنها می‌تواند عملکرد امیدبخشی داشته باشد، تقویت مصالح ساختمانی مانند بتن و آسفالت است. پژوهشگران طی آزمایشی که نخستین نمونه در نوع خود به شمار می‌رود، سعی دارند تا از ویژگی‌های شگفت‌انگیز این ماده، در یکی از معابر اصلی انگلستان استفاده کنند.

گرافین که از یک ورقه اتم‌های کربن تشکیل شده و الگویی شبیه به لانه زنبور دارد، استحکام و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. پژوهشگران امیدوارند که به واسطه ترکیب کردن گرافین با آسفالت بتوانند به توسعه سطوح جاده‌ای کمک کنند و هزینه‌های این کار را کاهش دهند.

دو شرکت ایتالیایی در سال ۲۰۱۷، مواد آسفالت را با گرافین ترکیب کردند تا امکان نرم شدن آسفالت در گرما و ترک خوردن آن در سرما را کاهش دهند. این محصول قرار است در جاده‌های انگستان به صورت آزمایشی به کار برود تا پژوهشگران بتوانند نحوه افزایش طول عمر آسفالت جاده را بررسی کنند.

مقامات راهداری انگلستان قرار است طی این طرح آزمایشی، آسفالت جاده مورد نظر را خراش دهند و ترکیب جدید را به آن اضافه کنند.

به گفته پژوهشگران، بررسی‌های آزمایشگاهی، موفقیت‌آمیز بوده‌اند و این آزمایش محلی، نخستین استفاده جهانی از گرافین در جاده خواهد بود که به نوآوری و ارائه راه‌حل‌های بلندمدت کمک می‌کند.

این آزمایش‌ها با همکاری پژوهشگران "دانشگاه منچستر" (University of Manchester) صورت می‌گیرد. پژوهشگران این دانشگاه برای نخستین بار در سال ۲۰۰۴، گرافین را به کار گرفتند و از آن زمان، به کشف ویژگی‌های جدید و هیجان‌انگیز این ماده و گسترش کاربردهای آن پرداختند.

این پروژه، در سوم نوامبر سال جاری به پایان می‌رسد و سپس، عملکرد آن تحت نظارت قرار می‌گیرد تا تاثیر آن در افزایش طول عمر جاده بررسی شود.
منبع: ایسنا


 • شرکت آپتوس ایران

  شرکت آپتوس ایران

  شرکت ساختمانی تولیدی و تحقیقاتی

 • دنیای بتن پارسیان

  دنیای بتن پارسیان

  تولید مواد شیمیایی ساختمان، افزودنی های شیمیائی بتن، اجرا و ارائه خدمات مشاوره

 • رزین سازان فارس

  رزین سازان فارس

  اولین و بزرگترین تولید کننده اصلی فوق روان کننده بتن به صورت مایع و پودر در ایران

 • دوروچم خاورمیانه - (Durocem Middle East)

  دوروچم خاورمیانه - (Durocem Middle East)

  تهیه، تامین، واردات و تولید انواع محصولات ساختمانی و صنعتی